مزایا و معایب تحصیل در قبرس شمالی

advantages-and-disadvantages-of-studying-in-north-cyprus-1

advantages-and-disadvantages-of-studying-in-north-cyprus-1


قبرس شمالی یکی از مقاصد پرطرفدار در میان دانشجویانیست که قصد ادامه تحصیل دارند. هزینه‌های مقرون به صرفه، دانشگاه‌های بین‌المللی و طبیعت زیبا از جاذبه‌های قبرس شمالی برای دانشجویان محسوب می‌شود.

دانستن مزایا و معایب تحصیل در قبرس شمالی از موارد بسیار مهمی است که باید قبل از هر اقدامی برای پذیرش در دانشگاه‌های این کشور در نظر داشته باشید. در این مقاله سعی داریم تا شما را با معایب و مزایای تحصیل در قبرس آشنا کنیم.

تحصیل در قبرس شمالی چه مزایایی دارد؟

عدم نیاز به دریافت ویزا

عدم نیاز به دریافت ویزای تحصیلی یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در قبرس شمالی است؛ یعنی اخذ نامه‌ی پذیرش از دانشگاه برای ادامه تحصیل در این کشور کافی خواهد بود. این مسئله باعث می‌شود تا دانشجو بتواند در زمان و هزینه حداکثر صرفه جویی را داشته باشد.

عدم نیاز به مدرک زبان

همچنین برخلاف بسیاری از کشورهای دنیا مانند کشورهای اروپایی، آمریکا و کانادا، که داشتن مدرک زبان معتبر مانند تافل یا آیلتس، الزامی است، برای تحصیل در دانشگاه‌های قبرس شمالی نیازی به مدرک زبان ندارید. در قبرس نیز دروس به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. شما می‌توانید بدون مدرک زبان به صورت مشروط اقدام به دریافت پذیرش کرده و پیش از ثبت نام، مدرک زبان خود را دربافت کنید.

هزینه‌های مقرون به صرفه تحصیل

با این که کیفیت آموزشی در دانشگاه‌های قبرس شمالی بالا بوده و مدارک آن‌ها نیز از اعتبار بین‌المللی برخوردارند، شهریه‌ی آن‌ها از دانشگاه‌های کشورهایی مانند کانادا، استرالیا و آمریکا کمتر است.

متوسط شهریه‌ی دانشگاه‌ها در این کشور حدود سالیانه 9 تا 10 هزار یورو بوده و هزینه‌ی تحصیل در رشته‌هایی مانند پزشکی و دندانپزشکی سالیانه 18 تا 30 هار یورو است. در برخی از دانشگاه‌ها نیز تخفیف 25 تا 50 درصدی به دانشجویان بین المللی داده می‌شود که البته این تخفیف شامل رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی نمی‌شود.

همچنین پرداخت شهریه به صورت قسطی و ماهانه نیز قابل انجام است.

کار دانشجویی در قبرس

دانشجویان هنگام تحصیل در دانشگاه‌های قبرس شمالی می‌توانند به انجام کار دانشجویی نیز مشغول شوند. دانشجویان می‌توانند در زمینه‌های مختلفی مانند امور مالی، IT، مهمانداری و هتلداری به صورت پاره وقت تا حداکثر 20 ساعت در هفته مشغول شوند.

همچنین در هنگام تعطیلی دانشگاه‌ها محدودیتی برای انجام کار تمام وقت وجود ندارد. با این تفاسیر دانشجویان می‌توانند با انجام کار دانشجویی مخارج زندگی در قبرس شمالی را تا حدود خوبی تأمین کنند.

هزینه‌های مقرون به صرفه

علاوه بر این که میزان شهریه‌های دانشگاهی در قبرس شمالی پایین است، هزینه‌های جاری زندگی نیز منطقی است. به طور متوسط هزینه انرژی، خوراک، پوشاک، حمل و نقل و مسکن در حدود 600 یورو خواهد بود.

بورسیه تحصیلی در قبرس

بسیاری از دانشگاه‌های قبرس شمالی تخفیفی 5 درصدی را بدون شرط خاصی به دانشجویان خارجی ارائه می‌دهند. همچنین امکان دریافت فول فاند یا بورسیه‌ی کامل تحصیلی برای دانشجویان ممتاز وجود دارد. امکان گرفتن بورسیه‌ی تحصیلی می‌تواند برای بسیاری از دانشجویان جذابیت مهمی باشد.

advantages-and-disadvantages-of-studying-in-north-cyprus-2

تحصیل در قبرس شمالی چه معایبی دارد؟

عدم دسترسی به مشاغل خوب

از آنجایی که به عنوان دانشجوی بین‌المللی به دانشگاه‌های قبرس وارد می‌شوید، فرصت زیادی برای  کار در شغل‌های رده بالا و پر درآمد نخواهید داشت؛ زیرا اولویت جذب منابع انسانی با شهروندان قبرس و شهروندان کشورهای اروپایی است.

در صورت فارغ‌التحصیلی در مقطع لیسانس یا فوق لیسانس، امکان استخدام در موقعیت‌های شغلی مناسب را خواهید داشت.

بیشتر بخوانید: رنکینگ دانشگاه بین المللی در قبرس شمالی

ساعات محدود کار دانشجویی

به عنوان یک دانشجو، شما تنها می‌توانید 20 ساعت به کار پاره وقت مشغول باشید. این محدودیت ساعت می‌تواند برای برخی از دانشجویان ایجاد چالش کند. از آنجایی که درآمد کار دانشجویی 5 یورو به ازای هر ساعت است، دانشجویان بدون تمکن مالی و حمایت خانواده، امکان تحصیل در قبرس را نخواهند داشت.

تبعیض نژادی

برخی از مردم قبرس حتی با وجود تحصیلات بالا، ممکن است به افراد با نژاد و ملیت متفاوت، واکنش‌های تند و ناراحت‌کننده‌ای نشان دهند. البته این رفتار بیشتر در قبرس جنوبی دیده می‌شود و امکان وقوع آن در قبرس شمالی کمتر است.

دشواری سفر به کشورهای اروپایی

از آن جهت که قبرس شمالی عضو از شینگن نیست، امکان سفر دانشجویان به سایر کشورهای اروپایی سخت است.

advantages-and-disadvantages-of-studying-in-north-cyprus-3

سخن پایانی

در مجموع مزایای تحصیل در قبرس شمالی بیش از معایب آن بوده و دانشجویان می‌توانند به آن به عنوان یک فرصت خوب برای مهاجرت استفاده کنند.

بهتر است برای انتخاب دانشگاه مناسب با توجه به میزان بودجه و رشته‌ی تحصیلی خود، با مشاوران مجرب در مؤسسات معتبر مشورت کنید تا بتوانید درست‌ترین تصمیم را برای ادامه تحصیل در خارج از کشور اتخاذ کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3]