تجربه تحصیل در قبرس شمالی

study-experience-in-north-cyprus-1

یکی از راه‌های اصلی برای مهاجرت به کشورهای دیگر، مهاجرت تحصیلی است. برای اقدام به مهاجرت تحصیلی هم، مانند سایر روش‌ها، ابتدا باید درباره‌ی آب و هوا، هزینه‌های زندگی، موقعیت کاری و درآمدی، هزینه‌های تحصیل، دانشگاه‌های موجود و … اطلاعات کافی کسب کنید.

قبرس شمالی نیز از این قاعده مستثنا نیست. ما در این مقاله سعی داریم تا به طور شفاف در مورد آنچه برای تجربه تحصیل در قبرس شمالی نیاز دارید، را در اختیارتان قرار دهیم.

درباره قبرس

کشور قبرس که با نام رسمی جمهوری قبرس شناخته می‌شود، در شرق دریای مدیترانه واقع شده است. کشورهای ترکیه و یونان از همسایگان اصلی این کشور هستند؛ که در تاریخ قبرس، نقش بسزایی را ایفا می‌کنند.

کشور جزیره‌ای و زیبای قبرس، به دلیل موقعیت جغرافیایی که در آن قرار دارد، همواره مورد توجه و گزند حکمرانان و قدرتمندان جهان بوده است. پس از اینکه آخرین صاحبان قبرس، ملکه الیزابت و امپراتوری بریتانیا، استقلال این کشور را به رسمیت شناختند، بین ساکنین این سرزمین اختلافاتی شکل گرفت.

در پی این اختلافات، کشور قبرس به دو بخش قبرس شمالی ( تحت قیومیت ترکیه ) و قبرس جنوبی ( تحت حمایت یونان ) تقسیم شد.

آب و هوای قبرس شمالی، گرم و مدیترانه‌ای است. با توجه به اینکه قبرس شمالی یک کشور اروپایی محسوب می‌شود، آب و هوای گرم و آفتابی، طبیعت بکر، سواحل صخره‌ای و ماسه و … این سرزمین مورد توجه بسیاری از جهان‌گردان قرار دارد.

همچنین سیاست‌های دولت به گونه‌ای پیش گرفته شده که قبرس شمالی یک کشور مهاجر پذیر باشد، که اقتصاد آن بر پایه‌ی صنعت گردشگری است.

وجود دانشگاه بین المللی یکی دیگر از عواملی است که این کشور را در مرکز توجه اقشار مختلف جهان قرار داده است. دانشجویان با هزینه‌ای بسیار کم‌تر از کشورهای اروپایی و آمریکایی، می‌توانند در دانشگاه بین المللی تحصیل کرده و حتی می‌توانند در طرح تبادل دانشجو با کشورهای اروپایی و آمریکایی شرکت کنند.

زبان مردم قبرس شمالی، ترکی استانبولی و واحد پول رایج در این کشور، لیر ترکیه است. اکثر مردمان بومی قبرس شمالی مسلمان هستند.

گرچه زبان رسمی مردمان قبرس شمالی، ترکی استانبولی است، اما با توجه به وجود افراد مختلف اعم از مهاجر و توریست در این کشور، زبان انگلیسی نیز بسیار رایج است.

study-experience-in-north-cyprus-2

تحصیل در قبرس شمالی

تحصیل در بهترین دانشگاه‌های بین المللی که دارای رنکینگ جهانی باشند، آرزوی هر دانشجویی است. دانشگاه مدیترانه شرقی کشور قبرس شمالی با داشتن رتبه‌ی 501 جهانی، پذیرای بسیاری از دانشجویان  و اساتید برجسته از سراسر دنیا است.

ورود به دانشگاه‌های قبرس شمالی بر اساس سوابق تحصیلی و نمرات سال‌های قبل صورت می‌گیرد؛ درست برخلاف سیستم ورودی دانشگاه‌های ایران که بر اساس نمره قبولی و رتبه در آزمون ( کنکور ) می‌باشد.

دروس در دانشگاه‌های قبرس شمالی، عموما به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

همانطور که از قبل گفتیم، هزینه‌های زندگی در قبرس شمالی، با واحد پولی لیر ترکیه انجام می‌پذیرد؛ به استثناء برخی از هزینه‌ها مانند شهریه‌ی دانشگاه‌ها و یا خرید ملک در قبرس شمالی، که با یورو، پوند و دلار نیز صورت می‌پذیرد.

از جمله دلایلی که تحصیل در این کشور برای ایرانیان از جذابیت بالایی برخوردار است، هزینه پایین زندگی، نزدیکی به ایران، ارائه‌ی اکثر رشته‌های عمومی مانند پزشکی، مهندسی و … به علاوه‌ی رشته‌های خاص مانند انیمیشن سازی، رباتیک و … می‌باشد.

study-experience-in-north-cyprus-3

دانشگاه های قبرس شمالی

سیستم آموزشی در قبرس شمالی، نه تنها در مقاطع دانشگاهی، بلکه در مدارس نیز، بر اساس آموزش عالی پیش می‌رود. دانشگاه‌ها به دو دسته‌ی دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند؛ که هر دوی آن‌ها از یک سیستم آموزشی ( آموزش عالی ) پیروی می‌کنند.

دانشجویان با توجه به بودجه مالی و علاقه شخصی برای دانشگاه‌های دولتی یا خصوصی اپلای می‌کنند.

دانشگاه‌های دولتی کشور قبرس شمالی، دانشگاه اروپایی لفکه , دانشگاه‌ مدیترانه‌ی شرقی  و دانشگاه‌های خصوصی، دانشگاه آمریکایی گیرنه، دانشگاه بین‌المللی قبرس، دانشگاه راف دنکتاس، دانشگاه خاور نزدیک، دانشگاه کارنیا و دانشگاه علوم قبرس هستند.

افراد دانشجو در کنار تحصیل خود اجازه‌ی 20 ساعت کار را هم دارند؛ که توصیه می‌شود کار را در راستای رشته‌ی تحصیلی خود انجام دهند تا به نوعی سابقه‌ی کار مرتبط هم داشته باشند. این موضوع برای استخدام آسان‌تر پس از اتمام تحصیلات، از اهمیت بالایی برخوردار است.

هزینه تحصیل در قبرس شمالی

به طور کلی می‌توان گفت هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های قبرس شمالی سالانه بین 3000 الی 22000 یورو متغیر است. این هزینه به بسیاری از عوامل مانند مقطع تحصیلی، رشته‌ی تحصیلی، برنامه‌ی ترم‌ها، دانشگاه و … بستگی دارد.

بنابراین توصیه می‌شود برای اطلاع دقیق از هزینه‌ی تحصیل، حتما با موسسه‌ی آموزش عالی که قصد تحصیل در آن را دارید، در تماس باشید.

study-experience-in-north-cyprus-4

سیستم نمره دهی در قبرس شمالی

نمره دهی در دانشگاه‌های قبرس شمالی بر اساس سیستم GPA آمریکا و بین 0 تا 4 است. در جدول زیر می‌توانید تفصیر هر یک از این اعداد را مشاهده کنید:

نمره در قبرس

معادل در آمریکا معادل در ایران
4 A

18-20

3.7

-A 16-18
3.3 +B

16

3

B 15

2.7

-B 14
2.3 +C

13

2

C 12.5
1.7 -C

12

1.3 +D

11.5

1

D 11
0.7 -D

10

0

F

زیر 10

در خصوص معدل‌ها نیز، معدل 2 به بالا، به معنی قبولی و معدل بین 3 تا 3.49 یک دانشجوی عالی است. معدل‌ 3.5 به بالا به ‌عنوان دانشجویان ممتاز شناخته می‌شوند.

study-experience-in-north-cyprus-5

مزایای تحصیل در قبرس شمالی

فردی که در دانشگاه‌های کشور قبرس شمالی تحصیل می‌کند، علاوه بر مزایای تحصیل، از مزایای اقامت و مهاجرت به قبرس شمالی هم برخوردار می‌شود. در ادامه به برخی مزایای تحصیل در قبرس شمالی اشاره می‌کنیم:

 • عدم نیاز به مدرک زبان

برای تحصیل در دانشگاه‌های قبرس شمالی، نیازی به مدرک آیلتس یا تافل ندارید. شما می‌توانید پس از اپلای کردن دانشگاه خود و قبل از آغاز دوره‌ی دانشگاهی، یک دوره زبان انگلیسی را بگذرانید.

 • امکان شرکت در طرح تبادل داشنجویی

فرد دانشجو پس از گذراندن مدت زمان مشخص می‌تواند در طرح تبادل دانشجو با سایر کشورهای انگلیس، فرانسه، آمریکا، کانادا و … شرکت کند و ادامه‌ی تحصیل خود را در این کشورها بگذراند.

 • هزینه‌ی کمتر نسبت به سایر کشورهای اروپایی

هزینه‌ی تحصیل در قبرس شمالی به عنوان یک کشور اروپایی، به نسبت دانشگاه سایرکشورها بسیار مقرون به صرفه‌تر است.

 • عدم نیاز به ویزای دانشجویی

کشور قبرس نیز مانند ترکیه، برای ورود افراد ایرانی، نیازمند صدور ویزا نمی‌باشد. پس از اپلای کردن دانشگاه مورد نظر، تنها با داشتن ویزای فرودگاهی می‌توانید وارد این کشور شوید.

 • بورسیه‌های تحصیلی

سیاست‌های قبرس شمالی در مورد دانشجویان این گونه است که با ارائه‌ی تسهیلات و بورسیه‌ها، به تشویق دانشجویان به علم آموزی می‌پردازد.

 • آموزش با کیفیت
 • امکان انجام کار دانشجویی
 • امنیت بالا
 • معتبر بودن مدارک دانشجویی قبرس شمالی در بسیاری از کشورهای دنیا
 • بیمه درمانی حین تحصیل در قبرس شمالی
 • امکان اخذ ترم تابستانی
 • امکانات رفاهی بالا

سوالات متداول

 • پر طرفدارترین رشته‌های تحصیلی در قبرس شمالی کدامند؟

ار پرطرفدار ترین رشته‌های تحصیلی در قبرس شمالی می‌توان به پزشکی، هتل داری، جهانگردی، داروسازی و رشته‌های مالی اشاره کرد.

 • مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی به قبرس شمالی کدامند؟

کپی پاسپورت ( با حداقل 6 ماه اعتبار )، سوابق تحصیلی + ریز نمرات مقطع قبلی، کپی کارت ملی و شناسنامه و چهار عدد عکس پرسنلی 6*4 از از مدار عمومی برای مهاجرت تحصیلی به قبرس شمالی است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]