سند مالکیت ملک در قبرس شمالی چگونه است؟

property-ownership-document-in-north-cyprus-1

property-ownership-document-in-north-cyprus-1


اگر قصد مهاجرت طریق خرید ملک در قبرس شمالی را دارید، باید انواع سند مالکیت در این کشور را بشناسید. چراکه برخلاف بسیاری از کشورها که قوانین یکدستی برای صدور سند مالکیت دارند، شرایط متفاوت قبرس ایجاب می‌کند که چندین نوع سند مالکیت ملک را به رسمیت بشناسد.

برای دریافت سند ملک مورد نظرتان، ابتدا باید فرم‌های مربوطه را پر کنید و مالیات را نیز پرداخت کنید. در این مقاله با ما همراه باشید تا انواع سند مالکیت در قبرس شمالی بررسی کرده و تفاوت‌های آن‌ها را بشناسیم:

چرا در قبرس شمالی چندین نوع سند مالکیت وجود دارد؟

اولین سوالی که برای اکثر مردم به وجود می‌آید این است که چرا با وجود این که تمام خانه‌ها در قبرس شمالی بنا شده و از یک قانون پیروی می‌کنند، چرا انواع مختلفی از سند مالکیت وجود دارد؟

برای پاسخ این سوال باید به پیشینه‌ی تاریخی این کشور توجه کرد. پس جنگ داخلی و تقسیم شدن قبرس به دو بخش شمالی و جنوبی، مشکلاتی نیز برای املاک مردم به وجود آمد. به طور مثال برخی از ساکنین قبرس در بخش جنوبی ساکن بودند اما در قسمت جنوبی صاحب خانه بودند. برعکس این مسئله هم صدق می‌کرد. 

از آن زمان به بعد، قوانین جدیدی برای صدور و تحویل اسناد مالکیت در قبرس شمالی تصویب شد. این قوانین چندین نوع سند مالکیت را معرفی کردند تا بسیاری از مشکلات به وجود آمده را حل کنند.

انواع سند مالکیت در قبرس شمالی

عموما اسناد مالکیت در قبرس شمالی چند نوع اصلی دارند: سند مالکیت ترکی، سند خارجی، سند مالکیت معاوضه‌ای و سند ملکی معلق. مورد دیگری هم برای مالکیت زمین و ساختمان مسکونی وجود دارد.

اگر زمین و ساختمان هر دو به نام یک نفر باشند، سند مالکیت کامل خواهد بود. نوع دیگری از سند هم هست که فقط برای مالکیت زمین استفاده می‌شود. در این صورت برای ساختمان مسکونی، سند جداگانه‌ای صادر شده است.

property-ownership-document-in-north-cyprus-2

در ادامه به توضیح انواع سند مالکیت خواهیم پرداخت:

سند ملکی ترکی (Turkish Title)

این سند معتبرترین و پرهزینه‌ترین سند در قبرس شمالی است. این سند مخصوص ترک زبان‌های اصیلی است که در قبرس شمالی اقامت دارند. یعنی ملک در قبرس شمالی واقع شده و صاحب آن نیز اهل قبرس شمالی است. در نتیجه سند این ملک، در هیچگونه درگیری دخیل نبوده و با هیچ ملک دیگری نیز تعویض نشده است.

 برای خرید این املاکی که دارای این نوع از سند هستند باید به طور مستقیم با صاحب ترک زبان آن وارد معامله شوید که این یک امتیاز بزرگ است. باید توجه کنید که تعداد این سندها بسیار کم بوده و ممکن است برخی بنگاه‌های نامعتبر به اعتبار این اسناد، املاک را به نرخ بالاتری بفروشند.

سند ملکی خارجی

قبل از اختلافات سال 1974، افراد اروپایی به خصوص ساکنین انگلستان، زمین‌ها و املاکی را در قبرس خریداری کردند که امروزه به صورت اسناد ملکی خارجی شناخته شده و در دسته‌ی املاک بین‌المللی قرار می‌گیرند.

 لازم به ذکر است که این اسناد نیز تعداد محدودی دارند و تنها 3 درصد اراضی قبرس شمالی را اشغال می‌کنند. به همین دلیل قیمت بالایی دارند. از آنجایی که این اسناد بین‌المللی هستند، در صورت اتحاد دوباره‌ی قبرس شمالی و جنوبی، این اسناد با هیچ چالشی مواجه نخواهند شد. این اسناد به اندازه‌ی اسناد ترکی اعتبار دارند.

سند ملکی معاوضه ای (Exchange)

 با ایجاد مشکلاتی که قبلا به آن‎ها اشاره شد، مذاکراتی پس از تقسیم جزیره میان دو کشور صورت گرفت و در نهایت نتیجه بر این شد که زمین‌ها و املاکی که شهروندان در سمت دیگر جزیره داشته‌اند، ارزش‌گذاری شود.

 با توجه به این ارزش، به صاحب آن یا ملکی در کشور خودش داده می‌شود یا ملک را به ساکنین آن می‌فروختند. به اسناد این نوع از املاک، اسناد معاوضه‌ای گفته می‌شود. این اسناد نیز به دلیل طی کردن مراحل قانونی، به اندازه‌ی اسناد ترکی ارزش دارند.

property-ownership-document-in-north-cyprus-3

سند ملکی تخصیص

به دنبال هر جنگی، بسیاری از سربازان کشته می‌شوند و تلفات زیادی به وجود خواهد آمد. به همین منظور، پس از جنگ، دولت‌ها ناچارند سربازان و خانواده‌هایشان حمایت کنند. پس از جنگ‌های داخلی 1974، دولت قبرس شمالی، در صدد حمایت سربازان و خانواده‌های آنان برآمد.

به همین منظور املاکی برای وقف به سربازان، خانواده‌های آنان، افراد پناهنده از جمهوری ترکیه و افرادی ک از جنوب به شمال مهاجرت کرده بودند در نظر گرفته شد. اسناد این ملاک، اسناد تخصیصی هستند.

سند ملکی معلق

خرید املاکی با این اسناد یک ریسک بسیار نامعقول است! این اسناد به هیچ عنوان وضعیت مشخصی ندارند و هیچ یک از قسمت‌های شمالی و جنوبی قبرس آن‌ها را به رسمیت نشناخته‌اند. با توجه به این مسئله خرید این املاک بسیار خطرناک خواهد بود؛ چرا که در صورت پیش‌آمد تحولات سیاسی و یکپارچگی مجدد این دو کشور، امکان از بین رفتن امکان مالکیت معلق و فسخ این اسناد دور از انتظار نخواهد بود.

همچنین زمین‌های دارای سند معلق، در صورت اتحاد مجدد، در پروسه‌ی معاوضه قرار خواهند گرفت.

بیشتر بخوانید: مزایا و معایب خرید ملک در قبرس شمالی

قوانین سند مالکیت در قبرس شمالی

طبق قوانین جدید قبرس شمالی، هر فرد می‌تواند تنها یک سند مالکیت ملک داشته باشد. این ملک حتما باید ساختمان مسکونی بوده و از مساحت حداکثری 5 دونوم برخوردار باشد. برای اخذ سند مالکیت در قبرس شمالی، داشتن مجوز از شورای وزیران TRNC الزامی است. به عبارت دیگر، به عنوان یک فرد خارجی، شما تنها اجازه خرید یک ملک را در قبرس شمالی دارید.

قبل از دریافت سند ملک، بید هزینه‌های مربوطه یعنی هزینه‌ی تمبر، مالیات بر ارزش افزوده و انتقال ملک را بپردازید. تمبر مالیاتی را می‌توانید قبل از امضای قرارداد یا در حین آن بپردازید.

میزان مالیات بر ارزش افزوده هم 5/0 درصد است و به قیمت قراردادی خانه وابسته است. مالیات بر ارزش افزوده را می‌توانید پس دریافت اسناد مالکیت پرداخت کنید. علاوه بر این، مالیات شهرداری و هزینه‌های سالانه نیز به ازای هر متر مربع از ملک، 1 لیر محاسبه می‌شوند.

نتیجه‌گیری

برای خرید ملک در قبرس شمالی به عنوان گزینه‌ی سرمایه‌گذاری، ابتدا باید انواع سند مالکیت در این کشور را به خوبی بشناسید تا قربانی کلاهبرداری نشوید. سندهای ترکی، خارجی، معاوضه‌ای، تخصیص و معلق از سندهایی هستند که در این کشور برای املاک صادر می‌شوند.

بهتر است برای انتخاب ملک با سند مناسب برای خرید، با مشاوران مجرب در مؤسسات معتبر مشورت کنید تا بتوانید درست‌ترین تصمیم را برای سرمایه‌گذاری در خارج از کشور اتخاذ کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها